11 grudnia 2020

Sklep godny zaufania

Kupowanie przez internet w dobie pandemii ma wiele zalet. Nie trzeba stać w długich kolejkach, chodzić w masce, a do wyboru jest nieograniczony asortyment.

Robiąc zakupy w sieci trzeba jednak zadbać także o swoje bezpieczeństwo, by nie rozczarować się zakupem lub nie paść ofiarą oszustwa. Odzyskanie straconych pieniędzy od nieuczciwych sprzedawców jest bardzo trudne, długotrwałe i nie zawsze niestety skuteczne. 

Jak sprawdzać czy sklep jest godny zaufania? 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na podstawowe dane firmy czyli adres (siedziba), NIP, adres e-mail, nazwa lub nazwisko właściciela. Takie informacje można zweryfikować np. w bazie KRS na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, bazie REGON Głównego Urzędu Statystycznego lub w CEDIG – Centralnej Ewidencji i  Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Warto również sprawdzić od jak dawna sklep istnieje oraz kim są jego partnerzy biznesowi, w jaki sposób towar jest dostarczany do klienta. Rzetelni przedsiębiorcy chętnie umieszczają na swoich stronach szczegółowe informacje dotyczące dostawy, płatności, możliwości odstąpienia od zakupu czy kontakt do działu obsługi klienta. Kupując w internecie trzeba też koniecznie sprawdzić regulamin sklepu oraz przysługujące nam prawa.

Coraz częściej sklepy internetowe umożliwiają klientom robienie zakupów bez konieczności rejestracji. Oznacza to, że kupując w sieci nie musimy zakładać konta klienta i przekazywać swoich danych w zakresie większym niż wymaga tego przesyłka. 

Sprawdzając bezpieczeństwo i rzetelność sklepu internetowego warto przy okazji sprawdzić czy sklep jest zarejestrowany w Polsce, czy prowadzi tutaj swoją działalność. Pamiętajmy, że kupując polskie produkty od polskich producentów i za pośrednictwem polskich sklepów internetowych wspieramy rozwój gospodarczy w Polsce. PGE Polska Grupa Energetyczna, jako inicjator akcji „Polskie – kupuję to!” zachęca do dokonywania świadomych wyborów, które wspierają polską gospodarkę. 

Jedną z najbardziej palących kwestii podczas zakupów w sieci jest bezpieczeństwo płatności. O tym opowiemy w kolejnym odcinku.

Może Cię zainteresować także:

8 stycznia 2021

Programy lojalnościowe i zakupy grupowe

Coraz większa liczba osób dokonujących zakupów w internecie korzysta z programów lojalnościowych. Ich zadaniem jest...

7 stycznia 2021

Czego raczej nie kupować w sieci

Oszuści internetowi obecni są w każdym zakątku internetu, ale na szczęście świadomość i wiedza internautów nie...

5 stycznia 2021

Sprawdzanie opinii o sprzedawcy lub marce

Przy zakupach internetowych bardzo ważne jest sprawdzanie opinii o sprzedawcy lub danej marce. Istnieje wiele forów...

4 stycznia 2021

Bazarki warzywne w sieci

Wielkimi okazjami kuszą powstające jak grzyby po deszczu bazarki internetowe ze świeżymi warzywami i owocami....

31 grudnia 2020

Zakupy w internecie – jak kupować taniej?

Zakupy przez internet dają ogromne możliwości wyboru towarów i kuszą wręcz nieograniczonym asortymentem. Niektórzy...

30 grudnia 2020

Zakupy ratalne

Zakupy na raty – na takie rozwiązanie decyduje się wielu Polaków, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i...