17 grudnia 2020
Bezpieczne płatności kartą w internecie
Karty płatnicze rozgościły się w naszych portfelach na dobre. Płacimy nimi w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych bez żadnych obaw. Ale czy tymi samymi kartami można bez problemu płacić także w sklepach internetowych? Można, z powodzeniem, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach.
Wielu sprzedawców internetowych udostępnia szereg różnych form rozliczeń z klientem, np. przelew z rachunku bankowego lub płatności mobilne. Często jednak sprzedawcy preferuje płatności kartą płatniczą ponieważ są szybkie, bezpieczne i wygodne. Dodatkowo, wiele banków, sprzedawców i operatorów płatności buduje programy lojalnościowe, które oferują klientom atrakcyjne zniżki za płatność kartą.
Pamiętaj
Wybierając płatność kartą. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- nie podawaj nikomu danych z karty (numeru karty, daty ważności, numeru CVC/CVV oraz numeru PIN)
- nie wysyłaj nikomu zdjęć lub skanów karty
- korzystaj z bezpiecznych, sprawdzonych sklepów internetowych, zabezpieczonych protokołem bezpieczeństwa (SSL) czyli takich, gdzie adres internetowy w przeglądarce zaczyna się od „https” a przed adresem widoczna jest ikonka zielonej kłódki
- robiąc zakupy przez internet korzystaj tylko ze swojego komputera lub telefonu
- nie korzystaj z publicznej (otwartej) sieci WiFi
- na swoim komputerze zainstaluj program wykrywający i blokujący próby wykradania danych (program anty-malware)
- jeśli zgubisz kartę, zgłoś to niezwłocznie w banku
To proste
Płatność kartą jest prosta z punktu widzenia klienta, ale skomplikowana od strony operatora płatności. W transakcji uczestnicy – choć tego nie widzimy – wystawca karty, bank, operator płatności i sklep internetowy. Ale najważniejsze, że dane z karty nigdy nie są udostępniane sprzedawcy. Poza tym, systemy płatności wykrywają nietypowe albo podejrzane transakcje i blokują je.
To bezpieczne
Większość wystawców kart udostępnia klientom usługę 3D Secure, czyli dodatkowe zabezpieczenie transakcji dokonywanych bez fizycznego użycia karty, np. w internecie. Polega to na autoryzacji transakcji jednorazowym kodem, wysyłanym klientowi SMS-em na numer telefonu podany w banku do kontaktu. Pozwala to na potwierdzenie, że transakcji dokonuje właściciel karty, a nie osoba nieupoważniona.
Nie wszystkie bramki płatności udostępniają autoryzację za pomocą 3D Secure, ale warto z niej korzystać zawsze gdy jest to możliwe.