9 marca 2021
Zapraszamy w Beskid Śląski
Województwo śląskie kojarzy się głównie z przemysłem, ale to tutaj znajdują się ogromne tereny zalesione i rekreacyjne, w tym malowniczy Beskid Śląski, który słynie z tras narciarskich oraz trekkingowych i stanowi popularne miejsce wypoczynku mieszkańców Śląska i całej południowej Polski.
Beskid Śląski to część Beskidów – pasma, które ma długość ok. 600 km i szerokość dochodzącą do 70 km. Beskidy to najmłodsze pasmo górskie w Polsce. Na terenie naszego kraju leży ich część – pozostałe pasma znajdują się na terenie Ukrainy, Czech i Słowacji. Polska część Beskidów rozciąga się na województwa: śląskie, małopolskie i podkarpackie.
Południowe bogactwo
Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne o wysokości 1257 m n.p.m. W zimie to jeden z największych ośrodków narciarskich. Jego trasy mają łączną długość prawie 40 km. Latem zaś Skrzyczne staje się centrum turystyki pieszej. Na szczyt góry można dostać się wygodnym i nowoczesnym wyciągiem. Stamtąd roztaczają się widoki na całą okolicę. Oprócz wędrówek górskich, na szczycie Skrzycznego można także spróbować – po wcześniejszym umówieniu się z instruktorem – skoku na paralotni. W słoneczne dni do Szczyrku przyjeżdża wielu amatorów tego sportu.
Beskid Śląski składa się z dwóch pasm – Pasma Czantorii i Pasma Baraniej Góry – oddzielonych doliną rzeki Wisły. To właśnie na zachodnich stokach Baraniej Góry zlokalizowany jest obszar źródliskowy tej największej z polskich rzek. Stąd wypływają dwa z trzech potoków źródłowych, czyli Biała i Czarna Wisełka.
Przez Beskid Śląski przechodzi też część Głównego Szlaku Beskidzkiego, prowadzącego przez szczyty i schroniska. Turystyka piesza jest tu niezwykle popularna. Wśród najczęściej odwiedzanych szlaków są te na Czantorię, Równicę, Baranią Górę, Stożek czy Klimczok. Trasy są zazwyczaj łagodne i niewymagające specjalistycznego przygotowania. Wiele z nich – jak ta na Równicę – sprzyja uprawianiu turystyki górskiej przez rodziny z małymi dziećmi czy osoby niepełnosprawne.
Beskid Śląski to także znane miejscowości – takie jak Wisła, Ustroń, Szczyrk czy Bielsko-Biała. I tutaj nie można narzekać na nudę. Wśród chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc są między innymi Zameczek Prezydencki na Zadnim Groniu w Wiśle, Zamek Sułkowskich oraz Ratusz w Bielsku-Białej, a także liczne zabytki architektury drewnianej w górskich miejscowościach.
