7 lutego 2023
Zimowa odsłona Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Zapraszamy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie możemy obserwować unikalną przyrodę, wsłuchiwać się w pierwotne tętno „Puszczy Jodłowej”, chodzić po skałach powstałych około 500 mln temu, zobaczyć gołoborza, które są świadectwem epoki lodowcowej.

Świętokrzyski Park Narodowy został powołany w 1950 roku i jest 3 najstarszym Parkiem Narodowym w Polsce oraz jedynym w województwie świętokrzyskim. Swym obszarem obejmuje centralny fragment Gór Świętokrzyskich. Zarówno nazwa Parku jak i całego regionu pochodzi od relikwii Drzewa Krzyża Świętego znajdujących się w klasztorze na Łysej Górze.
Świętokrzyski Park Narodowy to miejsce, gdzie historia naturalna splata się z historią kultury tworząc miejsce o niespotykanych w Polsce walorach turystycznych.
Ukryte w gęstwinie Puszczy Jodłowej gołoborza, czyli obszerne tereny pokryte jedynie głazami, wał kultowy będący pozostałością po przedchrześcijańskich wierzeniach w pogańskie bóstwa oraz szlaki turystyczne przebiegające przez prastary las, są obiektem przyrodniczej i krajoznawczej fascynacji wielu osób.

Łysica, góra o dwóch wierzchołkach, będąca jednocześnie jednym ze szczytów Korony Gór Polski, króluje nad pozostałymi szczytami w paśmie Łysogór. Drugi co do wysokości szczyt w Świętokrzyskim Parku Narodowym – Łysa Góra, niegdyś była miejscem spotkań czarownic, dziś wita turystów i licznych pielgrzymów, ukazując piękną przyrodę i dziedzictwo kulturowe regionu.

Obszar Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest pokryty lasem aż w 95%. Najczęściej spotykanymi drzewami są jodły i buki. Wiele z nich jest starych, obumierających lub martwych, porośniętych hubami i mchami. Specyficzny mikroklimat naturalnych drzewostanów niezmienionych przez człowieka, bogatych w martwe drewno, sprzyja zachowaniu wielu unikatowych organizmów tzw. reliktów puszczańskich.
Dział Udostępniania Parku i Edukacji ŚPN