3 listopada 2021
Z Górnego Śląska statkiem do Amsterdamu
Kanał Gliwicki to jedna z największych atrakcji turystycznych Górnego Śląska. Służy do transportu towarów oraz i ruchu pasażerskiego na odcinku łączącym dwa porty – Gliwice oraz Kędzierzyn Koźle. Można nim także pożeglować znacznie dalej – do Amsterdamu, Paryża, a nawet Marsylii.
Kanał Gliwicki, którego budowa zakończyła się w 1939 roku, łączy miasta przemysłowe Górnego Śląska z rzeką Odrą. Ma ponad 40 km długości, a jego maksymalna głębokość to 3,5 m. Różnica poziomu wód na tym odcinku sięga ponad 43 metry dlatego na kanale zbudowano 6 podwójnych śluz komorowych, które dziś zaliczają się do zabytków techniki. Są to: Łabędy, Dzierżno, Rudziniec, Sławięcice, Nowa Wieś i Kłodnica.
Poniżej śluzy Nowa Wieś, znajduje się bezkolizyjne, dwupoziomowe skrzyżowanie Kanału z rzeką Kłodnicą, która przepływa pod nim. To jedno z trzech tego typu rozwiązań inżynieryjnych w Polsce.
Śląski szlak Zabytków Techniki
Jednym z najciekawszych obiektów hydrotechnicznych Kanału Gliwickiego jest śluza w Rudzińcu. Różnica poziomów pomiędzy górnym i dolnym pułapem wody wynosi 6,3 m. Do dziś pracują tu przedwojenne maszyny i urządzenia, a obiekt można zwiedzać po uprzednim dokonaniu rezerwacji.
Kanał Gliwicki i jego śluzy stanowią do dziś eksploatowaną drogę wodną, po której odbywa się ruch barek transportujących węgiel z gliwickiego portu, m. in. do elektrociepłowni we Wrocławiu, która jest jednym z oddziałów PGE Energia Ciepła.
Ahoj przygodo
Z Mariny w Gliwicach można wybrać się na wycieczkę statkiem – ogólną bądź tematyczną, połączoną z koncertem lub pokazem kulinarnym. Można tu także wypożyczyć łódź lub motorówkę i pływać po Kanale samodzielnie.
Kanał jest otoczony zielonymi nabrzeżami i wyspami. Podróżując nim mijamy wsie i miasteczka, pałace oraz zabytkowe budowle, ale przede wszystkim kolonię kormoranów. Możemy wypatrzeć także czaplę siwą i bobry oraz ich skomplikowane budowle hydrotechniczne.
Niesamowitych wrażeń dostarcza także wieczorny rejs i zachód słońca nad jeszcze mało odkrytym zielonym Górnym Śląskiem.

Źródło: Pudelek – Praca własna/ wikipedia.org, CC BY-SA 4.0