22 lutego 2023
4 zdrowe postanowienia
Choć styczeń, symboliczny czas postanowień i obietnic, minął bezpowrotnie, to nie jest przecież za późno na wprowadzenie w życie kilku zmian, które długoterminowo mogą polepszyć Twoje samopoczucie. Podpowiadamy na jakich rzeczach warto się skupić, aby poczuć się zdrowiej.
Pij więcej wody
Człowiek to woda, woda to życie. Chociaż kolosalne znaczenie tej bezbarwnej cieczy jest powszechnie znane, to jednak bardzo często zapominamy o dostarczaniu naszemu organizmowi wystraczającej jej ilości. Nawadniamy się odpowiednio jeśli pijemy około 1,5 – 2 litry wody dziennie. Woda m.in. oczyszcza nas z toksyn, wspomaga nasz metabolizm oraz reguluje temperaturę ciała. Pamiętaj, aby pić często i małymi łykami – jest to najlepsza metoda, aby efektywnie nawodnić organizm oraz przyswoić zawarte w wodzie mikroelementy.
Wysypiaj się
Regeneracyjne właściwości snu są nie do przecenienia. Odpowiednio się wysypiając funkcjonujemy lepiej, wyglądamy młodziej oraz uwalniamy się od napięć. Oprócz wystraczającej liczby przespanych godzin (dla ludzi dorosłych jest to około 7-9 h) ważna jest również jakoś snu. Aby właściwie się wysypiać powinniśmy starać się dbać o regularność . Przestrzegaj stałych godzin, w których udajesz się na nocny wypoczynek oraz w których nadchodzi pobudka. Co ważne, powinieneś wstawać zawsze o tej samej porze, nawet jeśli położyłeś się później lub nie spałeś najlepiej – w ten sposób nie rozregulujesz swego endogenicznego zegara biologicznego.
Jedz więcej zielonego
Nawet Ci, którzy nie są w stanie ograniczyć ilości spożywanego mięsa powinni zadbać o to, aby w swoim jadłospisie jak najczęściej mieć warzywa i owoce. Rośliny najlepiej spożywać w każdym posiłku. Oprócz walorów smakowych niosą ze sobą samo dobro: witaminy, przeciwutleniacze, substancje przeciwzapalne. Odpowiednio zbilansowana dieta roślinna jest również wsparciem dla układu odpornościowego oraz procesów metabolicznych.
Badaj się regularnie
Profilaktyka w postaci badań kontrolnych to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia. Pamiętaj, że to Ty ponosisz największą odpowiedzialność za własny dobrostan. Nie warto zaniedbywać lub odkładać standardowej kontroli stanu zdrowia na później. Badaj się regularnie (badania krwi, badania przesiewowe, etc.). Tylko w ten sposób możesz wykryć ewentualne choroby w ich wczesnym stadium i podjąć adekwatne działania w odpowiednim czasie.
