22 grudnia 2020

Phishing – uważaj w co klikasz

Phishing to sposób oszustów na wykradanie od internautów danych osobowych lub takich informacji jak hasła, numery kart kredytowych, kont bankowych czy nawet ubezpieczeń. W Najczęściej wysyłane są w tym celu fałszywe e-maile z linkiem do kliknięcia, które przekierowują na fałszywe strony internetowe wyłudzające dane.

Kiedy internauta dostaje e-mail z linkiem do banku i potwierdzenia danych osobowych, powinien natychmiast włączyć czujność i sprawdzić czy to nie jest próba wyłudzenia danych. Przesyłane e-mailem linki mają zazwyczaj nietypowe rozszerzenia plików i już sama wiadomość zdradza oznaki oszustwa. Bank nigdy mailem nie poprosi o podanie kodu do autoryzacji lub hasła do serwisu transakcyjnego. Taki e-mail jest podejrzany.

Nie klikaj

W e-mailach podszywających się np. pod sklep lub bank znajdują się zazwyczaj niebezpieczne linki, które kierują ofiarę na portal imitujący stronę sklepu czy banku. Jedno kliknięcie w taki link może spowodować zniknięcie pieniędzy z konta lub co gorsza zaciągnięcie kredytu przez oszustów na konto ofiary.

Uwaga na loterie

Innym sposobem oszustwa jest SMS lub e-mail o nagłej wygranej na loterii. Zazwyczaj nie ma żadnych informacji jaka to loteria, kto ją organizuje, ani kiedy się odbyła. Ofiara jest natomiast kuszona atrakcyjną wygraną, często bardzo wysoką. W celu odebrania nagrody ofiara musi tylko skontaktować się z organizatorami – odpowiedzieć na e-mail lub kliknąć w link. To niestety uruchamia wtedy lawinę kolejnych żądań – musi wpłacić jakieś wadium, podać dane do przelewu by odebrać całą wygraną lub przesłać numer PESEL. Takich informacji najlepiej w ogóle nie otwierać, tylko od razu wyrzucić do spamu, czyli internetowego kosza.

Pamiętajmy w jakich sklepach robiliśmy zakupy i nie reagujmy na e-maile z nieznanych, podejrzanych adresów. Więcej informacji o bezpieczeństwie w sieci znaleźć można tutaj.

Może Cię zainteresować także:

8 stycznia 2021

Programy lojalnościowe i zakupy grupowe

Coraz większa liczba osób dokonujących zakupów w internecie korzysta z programów lojalnościowych. Ich zadaniem jest...

7 stycznia 2021

Czego raczej nie kupować w sieci

Oszuści internetowi obecni są w każdym zakątku internetu, ale na szczęście świadomość i wiedza internautów nie...

5 stycznia 2021

Sprawdzanie opinii o sprzedawcy lub marce

Przy zakupach internetowych bardzo ważne jest sprawdzanie opinii o sprzedawcy lub danej marce. Istnieje wiele forów...

4 stycznia 2021

Bazarki warzywne w sieci

Wielkimi okazjami kuszą powstające jak grzyby po deszczu bazarki internetowe ze świeżymi warzywami i owocami....

31 grudnia 2020

Zakupy w internecie – jak kupować taniej?

Zakupy przez internet dają ogromne możliwości wyboru towarów i kuszą wręcz nieograniczonym asortymentem. Niektórzy...

30 grudnia 2020

Zakupy ratalne

Zakupy na raty – na takie rozwiązanie decyduje się wielu Polaków, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i...