21 kwietnia 2021
Mieć oko na sokoła
Oglądanie dzikiej przyrody pasjonuje ludzi od zawsze, jednak bywa niełatwe, wymaga cierpliwości, umiejętności i czasu, szczególnie w przypadku bardzo ostrożnych i wyposażonych w doskonały wzrok ptaków drapieżnych. Dzięki kamerom zamontowanym w budkach lęgowych sokołów w Polsce, istnieje możliwość przyglądania się online wysiadywaniu jaj, wykluwaniu pisklaków, a wreszcie karmieniu i pierwszym lotom młodych ptaków.
Sokoły rozmiarami przypominają wrony. Samce mają ok 41 cm długości i rozpiętość skrzydeł 95 cm. Samice są nieco większe, długość ich ciała wynosi ok. 50 cm, a rozpiętość skrzydeł 115 cm. Samce ważą ok 0,7 kg, a samice ok. 1,3 kg. Samica sokoła składa jaja raz w roku w połowie marca i wysiaduje je ok. 30 dni. Jaja są żółte, pokryte brązowymi plamami. Pisklakami rodzice zajmują się na zmianę – jedno poluje, podczas gdy drugie pilnuje gniazda. Mniej więcej w czerwcu młode zaczynają naukę latania, aby po jakimś czasie stać się najszybszymi ptakami na świecie. Podczas polowania osiągają prędkość nawet do 400 km/h. Są ornitofagami – żywią się głównie ptakami łapanymi w locie na otwartej przestrzeni. Młode stopniowo się usamodzielniają, potem opuszczają gniazdo, jednak pozostają pod opieką rodziców jeszcze przez 60 dni. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat. Sokoły przeciętnie żyją 20 lat.
Gatunki zagrożone
Sokoły nie budują gniazd – zasiedlają gniazda innych ptaków, półki skalne, zagłębienia czy szczeliny. Ptaki te wybierają do życia wysokie obiekty – to dla nich namiastka gór.
Sokół wędrowny są gatunkiem zagrożonym. Gniazda i tereny wokół nich podlega ścisłej ochronie. W okresie lęgowym człowiek nie powinien przebywać w promieniu do 500 m od gniazda, w pozostałych okresach w promieniu do 200 m. Nie wolno niepokoić ptaków, podchodzić do gniazd ani niszczyć jaj.
Warto czasami spojrzeć w górę. Jeśli dostrzeżecie tam coś mknącego z zawrotną szybkością, będzie to sokół wędrowny. Nie mieliście tyle szczęścia? Nic straconego! Życie sokołów można obserwować dzięki kamerom zainstalowanym w ich budkach lęgowych umiejscowionych na kominach elektrociepłowni PGE w Lublinie, Toruniu i Gdyni:
Lublin: www.peregrinus.pl/pl/lublin
Gdynia: www.peregrinus.pl/pl/gdynia
Toruń: www.peregrinus.pl/pl/torun
Zachęcamy, naprawdę warto.
