31 lipca 2020
Krótki warszawski przewodnik powstańczy
Choć obecnie Warszawa wygląda inaczej niż blisko osiemdziesiąt lat temu, wciąż możemy odnaleźć w niej miejsca, które upamiętniają powstańczą walkę Polaków. Gdzie walczono o wolność stolicy? Zapraszamy na spacer szlakiem powstańczej Warszawy.
Muzeum Powstania Warszawskiego czy Pomnik Małego Powstańca – to miejsca, do których turyści chcący poznać historię Powstania Warszawskiego najczęściej kierują swoje pierwsze kroki. Podczas spaceru szlakiem walczącej stolicy warto jednak uwzględnić także inne części miasta. Do takich należą m.in. Plac Powstańców Warszawy, ówczesny drapacz chmur Prudential (obecnie znajduje się tam hotel) i Stare Miasto. To tam bowiem rozpoczęły się pierwsze walki Powstania i tam toczono najcięższe bitwy.
Na Starówce możemy zobaczyć zniszczone fragmenty Kolumny Zygmunta, która runęła we wrześniu 1944 roku, a także Katedrę św. Jana w pobliżu Placu Zamkowego, atakowaną w czasie Powstania transporterami z materiałami wybuchowymi.
Ślady walk na budynkach
Ważną rolę odegrały także sieci kanalizacyjne, które wiodły od pl. Krasińskich. Współcześnie zobaczymy tam Pomnik Powstania Warszawskiego, upamiętniający ów punkt strategiczny i arterie komunikacyjne podczas Powstania. Równie istotne znaczenie miał Arsenał przy ulicy Długiej. Bronił dostępu do Starówki od zachodu, a także kościół sióstr sakramentek pw. św. Kazimierza, będący powstańczym szpitalem. Warto zatrzymać się także przy budynku PAST-y, odbitego 23 sierpnia 1944 przez oddział AK. Ślady walk możemy odnaleźć również na ogrodzeniu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz ogrodzeniu szpitala dziecięcego na ul. Kopernika, działającego wówczas jako szpital polowy.
Innymi obiektami zbudowanymi ku pamięci Powstańców są Pomnik Ofiar Rzezi Woli w al. „Solidarności”, Kopiec Powstania Warszawskiego czy pomnik przy ulicy Bartyckiej, gdzie poległo ponad tysiąc polskich żołnierzy z 3 Dywizji Piechoty. Z kolei miejscami, które w Powstaniu służyły jako schronienie dla cywili i żołnierzy i które przetrwały do dziś, są m.in. Pijalnia Czekolady E. Wedla przy ul. Szpitalnej, a także kino Palladium przy ul. Złotej.
Tablice Tchorka
Śladów walk o niepodległość jest w stolicy dużo więcej. O tragicznych wydarzeniach z czasów Powstania Warszawskiego i II wojny światowej przypominają także tablice z 1949 roku autorstwa Karola Tchorka. To właśnie z nimi związany jest projekt „Tablice Pamięci”. Został on zainicjowany przez Fundację PGE Energia Ciepła we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej pod patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Ideą projektu jest uzupełnienie i popularyzacja informacji historycznych poprzez dodanie tablic w języku polskim i angielskim w miejscach pamięci II wojny światowej.
Zobacz także: Nowoczesna lekcja historii