15 kwietnia 2021
Król Bałtyku na talerzu
Śledź to niekwestionowany król Bałtyku. W latach 90. XX wieku liczebność populacji śledzia znacznie się zmniejszyła, ale nie jest gatunkiem zagrożonym. Jest bardzo popularną rybą w naszym menu.
Śledź bałtycki, zwany też sałaką, jest skarlałą formą śledzia oceanicznego (atlantyckiego). Nieco od niego krótszy i mniej tłusty zasiedla wschodnią część Morza Bałtyckiego.
Śledzie, bogate w witaminy E i D, są naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Niewątpliwą ich zaletą jest również wysoka zawartość dobrze przyswajalnego białka. Są zatem dobrą alternatywą dla mięsa, dlatego śledzie poleca się często sportowcom i osobom aktywnym fizycznie.
Jeśli chcemy mieć pewność co do pochodzenia śledzi, to należy wybierać te z niebieskim certyfikatem MSC. Jest to certyfikat zrównoważonego rybołówstwa, które pomaga chronić ekosystemy morskie. Wybierając produkty z tym oznaczeniem, mamy pewność, że ryby pochodzą z legalnych i pewnych źródeł oraz są prawidłowo oznakowane.
Śledzie zadomowiły się na dobre w naszym jadłospisie. Podawane są na wiele różnych sposobów – smażone, pieczone, wędzone, marynowane i najbardziej znane – śledzie w oleju. Dziś poznamy śledzia bałtyckiego obsmażanego w zalewie octowej.
PrzeŚLEDŹ przepis
Kilogram świeżych śledzi należy umyć w zimnej wodzie, osuszyć, obtoczyć w mące i obsmażyć z obu stron na rozgrzanym oleju z dodatkiem masła, po czym wyłożyć na papierowy ręcznik.
Następnie należy zagotować 4-5 szklanek wody z jedną szklanką octu – proporcja zależy od naszych indywidualnych upodobań smakowych. Do zimnej jeszcze wody dodać 2 łyżki cukru, 3 łyżeczki soli, 8 liści laurowych, 8-10 kulek ziela angielskiego, 2 łyżki ziaren gorczycy, 1 łyżeczki czarnego pieprzu w kulkach. Przygotowaną zalewę doprowadzić do wrzenia.
W tym czasie powinniśmy przygotować 3 średniej wielkości cebule, krojąc je w talarki o grubości 3-5 milimetrów. Talarki cebuli wrzucamy na wrzątek i gotujemy jeszcze ok. 2 minut. Gotową zalewę odstawiamy do ostygnięcia, kontrolując temperaturę – schładzamy ją do 70 stopni.
W naczyniu układamy warstwami – naprzemiennie – cebulę z zalewy oraz śledzie, zaczynając od warstwy cebuli. Na koniec wlewamy wodę z przyprawami. Zamykamy naczynie i odstawiamy w chłodne miejsce na min. 24 do 48 godzin.
Śledź obsmażany w zalewie octowej jest bardzo popularny na wybrzeżu i Kaszubach.
